05-09-2017

Чому, коли Prozorro, то дорожче?

Антимонопольний комітет створює монополію, використовуючи Prozorro як інструмент корупції

Ось уже півтора року в Україні працює система закупівель Prozorro, яку розхвалювали всі, кому не лінь. Дійсно, вона створювалася для боротьби з корупцією при закупівлях, в першу чергу державних. Адже «відкати» при закупівлі, чи не головний інструмент розпилу держбюджету і основне джерело доходу  держчиновників.

Але навіть поверхневий аналіз того, що зараз відбувається в Prozorro показує, що єдиний, на даний момент її «плюс» - це відкритість торгів. І на цьому все.

Лазівка ​​для обходу прозорості Prozorro знайшлася досить легко - скарги до Антимонопольного комітету України. Тобто, з одного боку, є Prozorro, яка покликана допомогти замовнику визначити найкращу пропозицію, а є "чесні і порядні люди" зі спеціальної Колегії при Антимонопольному комітеті, що працюють за копійки, та які можуть зобов'язати замовника відхилити пропозицію учасника на підставі скарги.

Будь-якого учасника на підставі будь-якої скарги. І винний на це рішення ніяк вплинути не може.

Для прикладу,  така ситуація.

У червні 2017 року Філія «Українська залізнична швидкісна компанія» ПАТ «Українська залізниця» оголосила тендер на закупку кислотних миючих засобів з очікуваною вартістю 2 005 600,00 грн.


У торгах взяли учать 3 компанії – ТОВ "Благодарочка", ТОВ "ТД "Попелюшка", та ТОВ "СК Корал Трейд".

Як видно з таблиці, різниця в пропозиціях учасників тендеру була, досить таки суттєвою. І, очікувано, переможцем тендеру було обрано ТОВ "ТД "Попелюшка", як учасника, з найменшою ціновою пропозицією.

Але, ТОВ "СК Корал Трейд" не погодилося з таким рішенням, і посилаючись на якісь не значні недоліки у документації, подало скаргу в АМКУ і на переможця – ТОВ "Попелюшка", і на іншого учасника тендеру – ТОВ "Благодарочка". Адміністративна колегія АМКУ, не звертаючи увагу ні на нікчемність претензій, ні на те, що до самого заявника (ТОВ "СК Корал Трейд") є багато питань, щодо його діяльності, правильності оформлення, ціноутворення, та можливості виконання тендеру, приймає рішення скаргу задовольнити, та зобов'язує Укрзалізницю підписати договір саме з ТОВ "СК Корал Трейд".

Колегію АМКУ не бентежить навіть те, що через їх рішення ПАТ «Українська залізниця» мусить переплатити майже 608 тис. гривень.

І це лише один приклад, із десятків рішень, що приймаються щодня.

Вдумайтесь, в антимонопольному комітеті є адміністративна колегія, що розглядає всі скарги по всіх тендерах. Це ніби-то незалежний орган, до складу якого входить лише декілька обраних. Вони можуть викинути з тендеру будь-якого учасника та розвернути торги в “правильному” напрямку.

Чи є тут можливості для корупції? Питання риторичне, особливо, враховуючи мільярдні суми, що проходять через Рrozorro щодня.

Ось так і живемо – з одного боку в нас є супер система Рrozorro, що реально працює, економить кошти і виграє перші місця в світових рейтингах собі подібних, а з іншого боку є “поважні” і “незалежні" члени адміністративної колегії, які прикриваючись іменем України зводять все нанівець.

Ця і подібні ситуації, отримують настільки широкий розголос, що навіть Прем’єр-міністр України  Володимир Гройсман вважає, що в країні діє корупційна схема, яка блокує участь чесного бізнесу у тендерах, і Антимонопольний комітет підіграє цій схемі. Про це він заявив на засідання уряду, говорячи про АМКУ і тендери.

"Хочу сказати на всю країну. Існують фірми, організовані фірми, в яких немає нічого крім табуретки і печатки. Я думаю, вони мають підтримку в різних органах влади. Вони заявляються на всі тендери в Україні і потім через скарги блокують тендери на все, блокують чесний бізнес, потім вимагають від них відкати", - сказав Гройсман.

Він переконаний, що за цієї схемою стоять чиновники, зокрема із АМКУ. Прем'єр зазначив, що звернувся з цього приводу в НАБУ, ГПУ, САП, поліцію.

"Я докопаюсь, хто за цими схемами стоїть", - сказав Гройсман. Він пояснив, що такі фірми навіть якщо програють тендер, то звертаються в АМКУ і блокують результати конкурсу. "Я думаю, що в Антимонопольному комітеті цій схемі підіграють. Потім виходять на учасників тендерів і пропонують їм за відкати або відкликати заявку, або якимось чином врегулювати", - сказав Гройсман.

Залишається надіятися, що урядовець не забуде про свою обіцянку, і торги на Prozorro дійсно стануть прозорими.

Остап МАМРОЦЬКИЙ

Перевод будет?
Вот перепечатка на русском: https://mediaflow.in.ua/ukraine/obshhestvo/pochemu-kogda-prozorro-tem-dorozhe/